top of page

Vinarija Pilato proslavila 30 godišnjicu i predstavila novi vizualni identitet

  • Writer: Sandra Brambilla
    Sandra Brambilla
  • 2 days ago
  • 3 min read


U velikom proslavom na svojem imanju u mjestu Lašići u Istri, vinarija Pilato je obilježila 30 godina od lansiranja prve butelje vina pod obiteljskim brendom te ujedno predstavila novi vizualni identitet kojim označava prelazak na ekološku proizvodnju.


Iako početak proizvodnje vina u obitelji Pilato seže puno ranije, u 1934. godinu kada je pranono Ivan Pilato zasadio prvi mali obiteljski vinograd od čijeg se grožđa pravilo vino za vlastitu potrošnju, a zatim je dodatno proizvodnju vina komercijalizirao njegov nasljednik nono Končeto, još u prvoj polovici 1960-tih, kada je naslijedio jedan vinograd i obiteljskim prihodima od poljoprivrede pridodao one od prodaje vina, pravim početkom obiteljske vinarije se ipak smatra 1995. godina, kada je po prvi puta pod obiteljskim brendom Pilato vino napunjeno u butelju i stavljeno na tržište.



To je učinio Eliđo Pilato, Končetov sin i glava obitelji treće generacije u vinarstvu obitelji Pilato. Presudna je bila 1992. godina kada je donio odluku da će se obitelj posvetiti samo proizvodnji vina i prestati se baviti drugim vidovima poljoprivrede. Proširio je bio nasade pod vinogradima u okolici rodnih Lašića i 1995. godine izbacio na tržište prvu Malvaziju Pilato, napravljenu od grožđa ubranog 1994. godine. Prije te važne 1995. godine, vino se prodavalo puna tri desetljeća, ali rinfuzno, kao kućno vino brojnih istarskih restorana i konoba. Eliđo Pilato je odlučio vina buteljirati i na etikete staviti obiteljsko ime. Nije se zaustavio samo na malvaziji te je zasadio i druge sorte poput chardonnaya, pinota bijelog, sauvignona, muškata bijelog, terana, merlota i cabernet sauvignona.



Ubrzo su uslijedili uspjesi koji su potvrdili ispravnost Eliđove odluke, jer već je prva berba malvazije osvojila zlatnu medalju na lokalnoj Vinistri, da bi se niska uspjeha završila s najprestižnijim priznanjem tog vremena, nagradom Studec zagrebačke Vinovite 2002, dakle trofejom najboljeg bijelog vina na natjecanju za Pilato Chardonnay iz 2001. godine. Eliđo je u međuvremenu bio modernizirao vinariju i proširio njene kapacitete na otprilike 100.000 litara godišnje. Slijedeća dva desetljeća vina Pilato su učvrstila svoj položaj i postala cijenjena po pouzdanosti i visokoj kvaliteti, te se proširila po cijeloj Hrvatskoj, a u manjem obujmu i u inozemstvu.



Najnovija, četvrta generacija, Eliđova djeca Karin i Sanjin Pilato, (treće dijete Sanja ,Sanjinova sestra blizanka, se jedina ne bavi vinom u obitelji), su se uključili u proizvodnju i održavanje vinograda ranih 2010-tih, i skupljali iskustvo slijedećih desetak godina, da bi početkom 2020-tih od oca preuzeli odgovornost za vođenje cijele vinarije. Paralelno s ulaskom Karin i Sanjina i Sanjinove supruge Simone u obiteljski posao, uslijedili su i najveći uspjesi vinarije, zlatne medalje na Decanteru i IWSC-u te platinaste medalje na Vinistri, za sada već prestižne Malvaziju, Chardonnay sur lie i Muškat Serafin. Obiteljski obrt je 2023. prebačen na ime Sanjina Pilata, i otpočelo je najnovije doba vinarije Pilato. Doba koje obilježava zaokret prema ekološkoj (organskoj) proizvodnji vina. Od 2020.  godine se obiteljski vinogradi uzgajaju na ekološki način, za što je 2024. nakon višegodišnje kontrole od strane certifikacijskog tijela, stigao ekološki certifikat. Zaokret prema ekološkoj proizvodnji je obilježen novim dizajnom koji odražava novi pristup i koji je predstavljen upravo na ovoj proslavi 30 godišnjice vinarije.



Na proslavi se okupilo tristotinjak bliskih, dugogodišnjih suradnika iz svijeta ugostiteljstva, distribucije i sommelierstva te mnogi prijatelji obitelji Pilato. Program proslave započeo je predstavljanjem novog vizualnog identiteta, obraćanjem Sanjina Pilata okupljenima i govorima sommelierskih prvaka Sandija Parisa i Emila Perdeca. Sandi Paris je vina obitelji Pilato usporedio s pjesmama Olivera Dragojevića. Naime, kada su jednom prilikom Olivera priupitali zašto se njegova glazba toliko često pušta u restoranima i barovima, odgovorio je: “Zato što nikoga ne smeta.” , a upravo takva su vina obitelji Pilato, naizgled jednostavna, a imaju istinsku kvalitetu i ostavljaju trag kao i Oliverove pjesme, rekao je Sandi Paris. Emil Perdec je pažnju okupljenima posebno skrenuo na sortu chardonnay, jer ta omiljena sorta se sadi i uzgaja svugdje, ali malo gdje daje tako dobre rezultate kao na potezu od Višnjana do Vižinade, gdje se nalaze vinogradi obitelji Pilato te je baš vinariju Pilato istaknuo kao pionire ponajboljih chardonnaya Hrvatske.  



Za goste na proslavi je pripremljen cooking show, na kojem su gostovali slavni Janez Bratovž iz restorana JD u Ljubljani, zatim freelance chef Gianpaolo Sardot, pa kastavski restoran Mala riba i na kraju lovranska Draga di Lovrana, a tema cooking showa su bila tradicionalna istarska jela i njihove varijacije. Atmosferu je glazbom dodatno začinio Gordan Gregurović trio.


Foto: Manuel Paljuh



 

Comments


Ne propustite novosti

Pretplatite se na newsletter

Hvala na prijavi!

bottom of page