top of page
Writer's pictureSandra Brambilla

Najbolji liker na svijetu je hrvatski i dolazi iz Orahovice

Updated: Jul 18


Irena Lučić i Anita Tepeš
Irena Lučić i Anita Tepeš

Postoji uzrečica koja kaže „Ne možeš se svima svidjeti, nisi Nutella“. Međutim, Martin Albus liker od lješnjaka toliko je dobar da do sada još nismo naišli na osobu kojoj se nije svidio. Tekuće zlato u ograničenoj seriji od svega 3500 boca, rezultat je višemjesečne maceracije prženog orahovačkog lješnjaka (650kg na 1000l alkohola), a na prestižnom svjetskom ocijenjivanju žestokih pića IWSC (International Wine and Spirit Competition) osvojio je visokih 99 bodova.


U konkurenciji od preko 350 likera iz cijelog svijeta, te od ukupno preko 1000 uzoraka postao je tako – objektivno – najbolji liker na svijetu.


Nakon što sam se oporavila od pozitivnog šoka i neizmjerne sreće kada sam saznala za ocjenu, pitala sam suce koje su to mane pronašli u likeru, odnosno što je presudilo da nije dobio punih 100 bodova. Odgovorili su mi da u povijesti natjecanja, od 1969. godine, nitko nije dobio 100 bodova, jer se ta ocjena naprosto ne dodjeljuje. Rekli su mi također da je liker besprijekoran i da nije pronađena ni jedna mana.“ – sa neskrivenim entuzijazmom ispričala nam je brend menadžerica Martin Albusa Anita Tepeš, na nedavno održanoj prezentaciji u diWine Clubu.


U čast ovog svjetskog postignuća, vlasnica diWine Cluba Irena Lučić, kreirala je jedinstveni vinski koktel naziva Pink Squirrel, koji je svojom kombinacijom ružičastog pjenušca, likera od lješnjaka, soka od brusnice, sušenog hibiskusa i svježeg timijana oduševio uzvanike kao piće dobrodošlice. Obzirom da je Martin Albus primarno vinski brend, u nastavku prezentacije kušana su dva vina. Rose iz 2023 godine, te Frankovka 2020 – zlatom ovjenčana na natjecanju Mundus Vini. Uzvanici su osim spomenutih vinskih uradaka, imali priliku kušati i Sauvignon, te Jezerac – poluslatki silvanac iz kasne berbe.


Ciljano smo za ovu prezentaciju frankovku stavili u prvi plan, jer je riječ o sorti koja je na dobrom putu da postane neizostavni dio vinskog identiteta Slavonije. Graševina je već zauzela centralno mjesto kao bijela sorta. Frankovka, s kojom vinari iz godine u godinu postižu sve bolje rezultate, svakako bi trebala imati središnju poziciju kao crna sorta Slavonije. Frankovka Martin Albus s pravom je jedna od perjanica vinarije, te smatram da upravo srednje i velike vinarije poput PP Orahovice imaju moralnu obavezu postaviti ovu potentnu sortu na zasluženi pijedestal.“ – izjavila je Irena Lučić, dugogodišnja vinska promotorica i vlasnica kluba.


atmosfera na prezentaciji MA likera od lješnjaka
atmosfera na prezentaciji MA likera od lješnjaka

PP Orahovica u svom posjedu ima 170ha vinograda, smještenih na području između Drave i Papuka koje prati čuvenu 45-tu paralelu (Napa Valley-Bordeaux-Kutjevo). Ovi gotovo savršeni uvjeti za uzgoj vinove loze prenose se u obje linije vina – Orahovica (maloprodajna linija) te Martin Albus (HoReCa linija). Linija Martin Albus dodatno se ističe svojim single vineyard pristupom koji je garancija visoke kvalitete proizvoda.


Iako naziv Martin Albus na prvi pogled zvuči kao ime i prezime, riječ je o dva orahovačka prestižna položaja – Martin i Albus – na kojima su obnovljeni nasadi vinove loze. Ipak, sami nazivi položaja dobili su nazive po Martinu Nagyju, orahovačkom plemiću koji je krajem 19. stoljeća bio vlasnik prvog vinskog podruma u tome kraju, a u kojem je stvarao i čuvao – najbolju frankovku. G. Albus je pak vinogradar koji je brinuo o tim vinogradima.


Najistaknutija etiketa ovog brenda, uz već spomenutu frankovku, je zavodljivi Silvanac Zeleni. Od sorti, u Orahovici uzgajaju još graševinu, pinot sivi, te slavonsko netipični – sauvignon. No, vratimo se načas savršenstvu od lješnjaka... Naime, PP Orahovica najveći je proizvođač lješnjaka u regiji, sa nasadima u Hrvatskoj i u susjednoj Bosni i Hercegovini. Orahovački nasadi smješteni su u netaknutoj prirodi istočne Hrvatske, uz rubove UNESCO geoparka Papuk, a proizvod je ponosni nositelj naziva „Izvorno Hrvatsko“. Na 660 ha uzgaja se lijeska sortimenta Istarski duguljasti, Rimski, Halški div, Tonda di Giffone te Tonda Gentile Romana, koje godišnje daju između 500 i 600 tona lješnjaka.


Dugi niz godina izrađivali smo liker u malim nakladama, isključivo za potrebe grupacije, te su ga mogli kupiti samo djelatnici. Ideja da povećamo proizvodnju i liker plasiramo na tržište dogodila se spontano i evo – odmah smo osvojili zlato.“ – objašnjava Anita Tepeš, koja je na diWine prezentaciju donijela i manje slavne, ali jednako ukusne likere od oraha i frankovke.


Obzirom na potražnju, u planu je povećanje proizvodnje likera, ali iz Martina Albusa ističu kako ovaj proizvod nikada neće postati komercijalan te da će im vrhunska kvaliteta i ručna proizvodnja ostati prioriteti.


Što reći nego – požurite nabaviti svoj primjerak ovog likera, čija je cijena – pazite sad – svega 20 EUR po boci. Jedinstvena prilika da sreću kupite novcem – dok je još ima.


Tekst i foto: Irena Lučić, diWine Croatia

コメント


bottom of page