
Loše životne navike uzrok su većine kroničnih bolesti, a jednostavne promjene u svakodnevnom životu mogle poboljšati vaše zdravlje i dugovječnost. Medicina životnog stila upravo to dokazuje i sve više preuzima vodeću ulogu u modernoj medicini.
Od 11. do 13. travnja u Splitu Hrvatska će ponovno biti domaćin najvažnijeg regionalnog skupa o zdravlju i prevenciji, Međunarodnog kongresa medicine životnog stila, koji u organizaciji Hrvatskog udruženja medicine životnog stila (CROLma) donosi nova iskustva, istraživanja i zaključke nekih od najvećih imena iz svijeta medicine i znanosti te savjete svima nama kako živjeti zdravije i duže.
Na kongresu će sudjelovati stručnjaci koja oblikuju budućnost medicine. Među istaknutim predavačima su epidemiologinja Sanja Musić Milanović, Akademik Davor Miličić – jedan od najuglednijih kardiologa u regiji, akademik Stjepan Gamulin – stručnjak za integrativnu medicinu i holistički pristup zdravlju, Simon Matthews – međunarodno priznati stručnjak za psihologiju zdravlja i promjenu ponašanja, Daniel Sliz – jedan od vodećih europskih istraživača u području medicine životnog stila, Sebastijan Orlić – stručnjak za sportski način života i optimizaciju tjelesnih funkcija kroz pravilnu prehranu i tjelovježbu, Mladen Golubić – renomirani hrvatski liječnik i istraživač u SAD-u, specijaliziran za integrativnu medicinu te brojni drugi domaći i strani znanstvenici, profesori i liječnici koji kroz svoje istraživanje i praksu dokazuju kako način života ima ključnu ulogu u zdravlju.
“Kronične nezarazne bolesti najčešći su uzrok smrti u svijetu i svakodnevno ugrožavaju živote milijunima ljudi. Čak 70 do 80% svih izdataka za zdravstvenu skrb odlazi upravo na njihovo liječnje. Iako tradicionalno liječenje može biti učinkovito, ono ne rješava temeljni uzrok kronične bolesti jer on leži u kompleksnim odnosima čimbenika lošeg životnog stila. Upravo zato, medicina životnog stila postaje sve važnija u današnjem društvu, a na ovom Kongresu pružit ćemo alate kako bismo poboljšali zdravlje i dobrobit pojedinaca i društva te educirati kako sami sebi možemo pomoći da živimo zdravije i duže.” – istaknula je Anera Lazić, dr.med. IBLM, prva međunarodno certificirana liječnica medicine životnog stila i predsjednica Hrvatske udruge za medicinu životnog stila.
Ove godine, uz vrhunska predavanja, panel diskusije i praktične radionice, uveden je i revolucionarni koncept "World Café" radionica, osmišljenih kako bi potaknuli sudionike na kritičko razmišljanje i interdisciplinarni pristup rješavanju kroničnih bolesti. Sudionici će tako biti podijeljeni u male radne grupe, gdje će svaki tim analizirati jedan slučaj iz perspektive medicine životnog stila. Rješavat će pitanja o prevenciji, liječenju i mogućnosti preokreta bolesti, uzimajući u obzir prehranu, tjelesnu aktivnost, mentalno zdravlje, san i druge ključne faktore. Ovaj format ne samo da osigurava prijenos teorije u praksu, već potiče interdisciplinarnu suradnju i otvara prostor za nova rješenja u borbi protiv kroničnih bolesti.
Osim "World Café" radionica, nastavljaju se popularne praktične radionice poput plesa, kuhanja i mindfulnessa, kako bi sudionici osobno iskusili sve ono što kasnije mogu preporučiti svojim pacijentima.
Jedan od značajnih pomaka u prepoznavanju važnosti medicine životnog stila na ovogodišnjem Kongresu je i rastuća podrška farmaceutske industrije, koja uz integraciju lijekova prepoznaje i važnost suplementacije te promjena životnih navika. Ovo otvara nove mogućnosti za kombiniranje farmakoloških i nefarmakoloških pristupa liječenju kroničnih bolesti, što bi u budućnosti moglo značajno poboljšati zdravstvene ishode pacijenata.
Više informacija možete pronaći na: https://www.crolma.net/copy-of-kongres-2023
Foto: Press/Arhiva
Comments